Kiszony Koper Włoski, czyli siejemy ferment zimą

30 stycznia 2018
Kiszony koper włoski fenkuł NIebieski Migdał Kuchnia Roślinna

Kiszona kapusta lub ogórki to polskie klasyki obecne praktycznie w każdym domu pomiędzy Odrą a Bugiem. Kulinarnie rzadko jednak wychodzimy poza te tradycyjne przetwory. Osobiście bardzo je lubię, ale najbardziej cenię sobie nowe fermentacyjne smaki, które najczęściej przywożę z podróży lub tworzę sama, eksperymentując w domu.

Kiszony fenkuł niewątpliwie należy do grupy eksperymentalnych smaków. Nigdy nie miałam pomysłu na to ciekawe warzywo, wynikało to z jego intensywnego aromatu anyżu. Byłam więc bardzo sceptyczna, gdy wpadł mi do głowy pomysł na kiszenie kopru włoskiego właśnie. Efekt zaskoczył mnie niesamowicie. Aromat anyżu stał się delikatniejszy, przełamany czosnkiem i słodyczą rodzynek zrobił się dla mnie nagle bardzo atrakcyjny. Koniec był taki, że zjadłam cały słoik sama i do tego bez żadnych dodatków :).

Kiszenie warzyw kojarzy się z późnym latem i jesienią, ale koper włoski jest dostępny właśnie teraz – zimą, więc może warto zapewnić sobie porcję zdrowych probiotyków?

Warto pamiętać, że kiszone przetwory to naturalny probiotyk, są w nich bowiem bakterie kwasu mlekowego. To one odpowiadają za całą „robotę” w słoiku. Do kiszenia warzyw szczególne warto dodawać czosnek. Wspomaga on rozwój „dobrych” bakterii. Ponadto znacznie podnosi walory smakowe gotowego produktu.

Kiszony Koper Włoski

Wydrukuj przepis
Ilość osób: 1-4 Czas przygotowania:

Produkty

  • 1 bulwa fenkułu
  • 1 słodka cebula
  • 3 ząbki czosnku
  • 3 łyżki rodzynek
  • ¾ łyżki soli

Przygotowanie

  1. Wykrój twardą część rdzenia kopru włoskiego.
  2. Fenkuł i cebulę pokrój na półplasterki, najcieniej jak potrafisz.
  3. Wymieszaj w misce fenkuł, cebulę, rozgnieciony czosnek i sól. Lekko masuj, aż warzywa puszczą sok. Dodaj rodzynki.
  4. Umieść mieszankę w słoiku odpowiedniej wielkości i lekko dociśnij. Solanka (powstały sok)  powinna pojawiać się na chwilę, gdy naciskasz warzywa.  Zakręć słoik. Im mniejsza przestrzeń na powietrze w słoiku, tym lepiej dla kiszonki.
  5. Przez pierwszy tydzień przechowuj w temperaturze pokojowe. Po tym czasie odstaw w chłodne miejsce.

 

Czas oczekiwania:

Fenkuł potrzebuje co najmniej 7 dni, ale warto poczekać trochę dłużej. Jeśli będzie przechowywać kiszonkę w naprawdę chłodny miejscu to przetrwa nawet do 6 miesięcy.

2 komentarze

Ala 31 stycznia 2018 at 07:11

świetny
p.s bardzo lubię twoją książkę i twój blog 🙂 Same super przepisy

Odpowiedz
magda 6 lutego 2018 at 22:50

WOW!!!! Dziękuję Ala! Jest mi niezmiernie miło 🙂 i cieszę się, że jesteś tutaj!

Odpowiedz

Zostaw komentarz

UA-52384226